Späť img Ako na to / 10.6. 2021

Outsourcing tvorby webu

Vzhľad a funkcionalita webu sú jedným zo základných kameňov úspechu brandu. S nefunkčným, zastaralým či esteticky nevzhľadným webom nebudú existovať ani spokojní zákazníci. 
Teda - možno budú, ak je komunikácia v predajni, na sociálnych sieťach či iných platformách ukážková, v konečnom dôsledku budú niektoré informácie aj tak hľadať na webe či nakupovať na e-shope. A tu ich nepríjemná realita môže od posledného kroku odradiť. 
Hovoríme z vlastnej zákazníckej skúsenosti. 

Redizajn webu je v takomto prípade nevyhnutným krokom. Táto činnosť si však vyžiada veľa času, ktorý možno nemáte alebo nechcete obetovať. A to je v poriadku, pretože vtedy prichádza možnosť outsourcovania tvorby vášho webu. Alebo po slovensky “využitie externých zdrojov”. 

Aká je postupnosť krokov pri prenechaní tvorby webu na externú firmu? 

Vyplnenie dotazníka o vašej firme a požiadavkách na web 
Pre webdeveloperov a dizajnérov je tento krok nevyhnutný pre lepšie spoznanie vás, vašej značky, cieľovej skupiny, vašich preferencií a požiadaviek na nový web. 

Firma si od vás určite vypýta i dizajn manuál, používané logá, fonty a farebnosť - aby vám vedeli web nadizajnovať presne podľa vašej existujúcej vizuálnej identity. 

Dobrou pomôckou môže byť ak firme pošlete weby ktoré sa vám páčia - tak lepšie spoznajú váš preferovaný štýl, pretože niekedy je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. 

Prvé stretnutie - tzv. “kickoff meeting” 
Po odoslaní dotazníka si s vami firma dohodne prvé stretnutie. Tu spoznáte jednotlivých členov tímu, ktorí budú na vašom webe pracovať a môžete im predstaviť i vašich spolupracovníkov potrebných k doladeniu webu. 

Na stretnutí si spoločne prejdete dotazník, vysvetlia sa prípadné nejasnosti, predebatujú sa očakávania a prvotné deadliny. 
Pri tejto príležitosti môžete firme dodať už existujúce texty a vizuály, ktoré chcete mať na webe použité. 

Webdesigner vytvorí wireframe-y
Wireframe-y sú takou základnou štruktúrou vášho budúceho webu. Obsahujú vizuály jednotlivých podstránok a rozloženie prvkov - buttonov, textov, obrázkov…

Wireframe slúži na to aby si klient mohol rozloženie webu prezrieť a spoločne s firmou doladiť predtým, ako sa doň začnú zapracovávať grafické prvky. 

Webdesigner vytvorí dizajn
Tu už začína (či končí?) sranda! 
Ale nie. V tejto časti začína kopec práce pre dizajnéra, ktorý vytvorí dizajn nového webu - vytvorí a naleje doň všetky grafické dôležitosti s ohľadom na váš dizajn manuál a identitu. V tomto bode je pre vás najťažšie iba jedno. Nevedieť sa dočkať toho, čo uvidíte! :) 

Feedback time
Už ste videli wireframe-y aj mockup vášho nového webu. Čiže už tak na 70% viete, ako váš web bude vyzerať a viete aj to, či ste s ním stotožnení. Preto nastáva čas na vzájomný feedback - od vás k firme a od firmy k vám, pretože niektoré veci majú svoje opodstatnenie, aj keď sa vám možno na prvý pohľad nebudú zdať. 
A ešte dôležitá vec! Neunáhlite tento krok.

Kódovanie webu
V tomto kroku do hry vstupujú programátori, ktorí váš web naprogramujú - nakódujú. Čiže uvedú jednotlivé súčasti do života, dajú im funkčnosť, pod ich rukami sa narodí váš nový web. Tento krok môže trvať dlhšie, ale verte nám, čakať sa oplatí. 

Opäť feedback?! 
Samozrejme. V tomto kroku je potrebné vyriešiť všetky zvyšné problémy či nezrovnalosti, ktoré pri kódovaní mohli nastať. Čas spustenia webu sa možno predĺži, výsledok ale bude stáť za to! 

A je to. 

Počkať. 

Zabudli sme na to naj!

Juhuuu, spustenie webu! 
Prišiel ten vysnívaný deň! Váš web je pripravený na spustenie! Tá najťažšia práca je za vami, teraz stačí už len priebežná kontrola a aktualizácia webu - prostredníctvom CMS systému alebo s pomocou firmy, ktorá váš web vytvorila.


Weby sú občas behom na dlhú trať. Občas i maratónom. Ale ten výsledok a finálny efekt za to stoja. Doprajte si čas a nechajte pre svoju značku vytvoriť ten najlepší a najkrajší web! 
 

Mohlo by vás zaujímať

img
Ako na to / 2.3. 2021

Byť prvý na Google - ako na to?

Túžba byť všade a vo všetkom prvý je v nás evolučne zakorenená už od našich prvopočiatkov. Porekadlo kto prvý príde, ten prvý berie neobišlo ani digitálny svet a prvenstvo na Googli vám môže zabezpečiť vysoký dosah, interakcie a uskutočnené akcie od vašich stálych či nových zákazníkov. Súboje o popredné priečky prebiehajú...

Pozri viac