Späť img / 13.5. 2021

UI / UX dizajn ako nevyhnutná súčasť úspešného webu

Téma webov je plná neznámych, čudesne znejúcich pojmov. Ale na to sme tu, aby sme vám tie najdôležitejšie vysvetlili! Dnes si posvietime na pojem UI / UX dizajn. 
Tieto dve skratky znamenajú - UX je “user experience” a UI je “user interface”. Ehm. Stále nič? 

UX alebo po slovensky “užívateľská skúsenosť” je tá oblasť dizajnu, ktorá sa zaoberá vnímaním a pocitmi, ktoré v užívateľovi vznikajú v momente interagovania s danou webovou stránkou / s appkou / softvérom. UX skúma cieľovku, jej potreby a webový dizajnér vytvára wireframe-y, scenáre… Čiže vytvára interaktívnu časť webu či appky, s ktorou prichádza bežný užívateľ do kontaktu, pričom dizajnér berie ohľad na finálny zážitok a želaný cieľ a dosah takto navrhnutého webu. 

UI znamená v preklade “užívateľské rozhranie” a zaoberá sa farbami, typografiou, rozložením prvkov, celkovým vizuálnym dizajnom webu či appky. Čiže je to tá časť dizajnu, ktorá je na prvý pohľad pekná. UX je skôr tá efektívna zložka. 

Cieľom oboch je vždy uspokojiť potreby a vytvoriť príjemný užívateľský zážitok - aby sa dosiahla rovnováha medzi efektivitou a vizuálnym pôsobením webu / appky a zároveň aby užívateľ na webe uskutočnil požadované interakcie (napr. aby nevypol web v polovici nákupu, pretože stratí nervy s neprehľadným radením produktov). 

Používatelia internetu sú rôznorodí ale vždy majú aspoň niečo spoločné. A to je presne to, čo sa UI / UX analýza a následný dizajn snažia zachytiť a podporiť pri realizácii a používaní webu či appky užívateľmi. 

Medzi UI a UX existuje krehká rovnováha, ktorú neradno podceňovať a venovať prílišnú pozornosť iba jednej “strane mince”. Experimentovanie sa v tejto oblasti tiež nevypláca, vďaka množstvu webov, ktoré okolo nás denne prejdú, sme už ako užívatelia zvyknutí na určité štandardné rozloženia či pomenovania. Ak by ste presne takéto niečo potrebovali i vy, neváhajte sa nám ozvať! 

 

A jeden krásny príklad toho, ako sa to naozaj nerobí: